Jesteś tutaj: Start / O nas

O nas

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu Fundatora i Prezesa organizacji. 

Misją organizacji jest patrzenie na świat "oczami brata", "oczami osób z niepełnosprawnością". 

Fundacja prowadzi Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży, Teatr Oczami Brata, warsztaty artystyczne dla osób o różnej sprawności, projekt „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, promuje twórczość uzdolnionych osób z niepełnosprawnością, organizuje społeczność lokalną i promuje wolontariat, przeprowadza projekt DOWN-LOVE - warsztaty z uczniami szkół, studentami na temat niepełnosprawności, współrealizuje projekt „Biuro Aktywizacji Społecznej”, wdrażając model asystentury społecznej oraz razem z Miastem Częstochowa założyła Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”.
 
Zespół Fundacji Oczami Brata tworzą osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy socjalnej, poradnictwa i wsparca osób starszych i niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych. Pracownicy Fundacji mają również bogate doświadczenie w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnością, również we współpracy z innych organizacjami, doświadczenie to udokumentowane jest wieloma zaświadczeniami i certyfikatami. W działania realizowane przez organizację angażuje się ponad 600 wolontariuszy. Fundacja współpracuje z przeszło 50 organizacjami i instytucjami! 
 
Nasz zarząd tworzą: 

Paweł Bilski – Fundator oraz Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”, koordynator Wolontariatu Młodzieżowego przy SWP AGAPE do 2013 roku, pomysłodawca wielu projektów: Teatr Integracyjny ALA - Instruktor od 2010 r., „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, DOWN-LOVE, certyfikowany szkoleniowiec wolontariatu, Instruktor zajęć w Teatrze Oczami Brata od 2014 r. współpracuje z Ogólnopolską Siecią Centrum Wolontariatu, od 2013 roku organizuje społeczność lokalną w Częstochowie, a od 2008 roku posiada doświadczenie w temacie wolontariatu. Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, członek Rady Dzielnicy Błeszno, animator Partnerstwa „Częstochowa Niepełnosprawnym” oraz Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Teraz Błeszno”. Z wykształcenia magister pracy socjalnej, specjalista z zakresu organizacji pomocy społecznej, ukończy szkolenie coachingowe „Dwa sektory – jedna wizja” organizowane przez Szkołę Liderów oraz firmę PwC.

Paulina Ziembacz – Wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Kierownik Specjalistyczno Opiekuńczej Placówki Wsparcia Dziennego prowadzonej przez Fundację Oczami Brata, Dyspozytor Asystentów w projekcie "Biuro Aktywizacji Społecznej", koordynator projektu Teatru Oczami Brata, laureatka nagrody „Wolontariusz roku 2014” przyznanej podczas Gali Częstochowskiego Wolontariatu w 2014 roku. Posiada 8’ letnie doświadczenie w temacie wolontariatu, z wykształcenia pracownik socjalny, koordynatorka wielu projektów w Fundacji Oczami Brata.

Marta Serwiak – do końca maja 2017 roku wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, koordynator projektu DOWN-LOVE, Instruktor zajęć w Teatrze Oczami Brata od 2014 r., laureatka nagrody „Wolontariuszy roku 2013” przyznanej podczas Gali Częstochowskiego Wolontariatu w 2013 roku, animatorka praw człowieka Amnesty International, posiada 7’letnie doświadczenie w temacie wolontariatu, z wykształcenia pracownik socjalny, animatorka lokalna, reprezentantka Fundacji Oczami Brata w działaniach partnerstw lokalnych na terenie miasta Częstochowa.

Dodatkowo w skład zespołu wchodzą:

Bartosz Karczewski -  Kierownik Działu Wsparcia w Fundacji Oczami Brata. Współorganizator Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj i Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej ART.eria. Student Politechniki Częstochowskiej na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz słuchacz w szkole policealnej Cosinus na kierunku Asystent Osoby z Niepełnosprawnością. Wieloletni członek PTTK, przodownik imprez na orientacje i współorganizator licznych imprez turystycznych w ciągu roku, aktywnie uczestniczy w życiu Częstochowskich NGO, posiada 6’letnie doświadczenie w temacie wolontariatu. Ukończył kurs marketingu internetowego organizowany przez Google oraz metodyczno pedagogiczny dla instruktorów i wykładowców pozaszkolnych form kształcenia. Dodatkowo ukończył kurs wychowawcy kolonijnego. Asesor w projekcje LEVER realizowanym przez Fundację Dobra Sieć oraz uczestnik warsztatów dla młodych animatorów kultury „Generator 1.0”.

Karol Polak – Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”, organizator ekonomii społecznej w Fundacji Oczami Brata, technik technologii żywności, barista w Klubokawiarni Alternatywa 21, asystent osób z niepełnosprawnością. Ukończył kurs metodyczno-pedagogiczny dla instruktorów i wykładowców pozaszkolnych form kształcenia.

W fundacji pracują również: Izabela Bilska, Ewa Sosnowska, Piotr Cieślak, Marta Gierczak, Urszula Janik, Weronika Patyk, Karina Smol-Czaja, Julia Kulig, Elżbieta Brodzińska, Karolina Brzozowicz, Katarzyna Guzikowska, Tomasz Osyra, Paulina Andreiszyn, Łukasz Białas

 

Statut Fundacji Oczami Brata

Artykuły

Święta Bożego Narodzenia

23 grudnia 2017

Świąt Bożego Narodzenie wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia życzy Zarząd Fundacji Oczami Brata wraz z Zespołem Pracowników, Wolontariuszy oraz Podopiecznych 

Filmowe podsumowanie roku w Fundacji Oczami Brata

20 grudnia 2017

Koniec roku to czas podsumowań i refleksji. Dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny przygotować filmowy przegląd prawie wszystkich naszych działań. Zachęcamy do obejrzenia i towarzyszenie nam w kolejnym 2018 roku! My natomiast obiecujemy, że dziać się będzie jeszcze więcej :)

Korzystając z okazji, chcemy podziękować również Piotrowi Cieślakowi za to, że kolejny rok towarzyszy nam z kamerą! 

Przejdź do - Szukamy kolejnych rąk do pracy!

Szukamy kolejnych rąk do pracy!

1 listopada 2017

Kochani szukamy kolejnych rąk do pracy! :)

 
1. Nasza Spółdzielnia Socjalna "Jasne, że alternatywa 21" poszukuje pracowników do Klubokawiarni "Alternatywa 21" (ul. Mielczarskiego 20). Pracę oferujemy w charakterze kucharza oraz pomocy kuchennej. Wymagane jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz doświadczenie w dziedzinie gastronomii. 
2. Do naszego biura poszukujemy pracownika biurowego, asystenta Zarządu, sekretarki. Oczekujemy osoby komunikatywnej, zaangażowanej, znającej tematykę pracy w 3 sektorze i ekonomii społecznej. 
3. Poszukujemy również dwóch Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych do sprawowania wsparcia na rzecz podopiecznych fundacji w ramach przerwy wychnieniowej dla rodziców/opiekunów osób z niepełnosprawnością. 
 
Gwarantujemy pracę w silnym, rozwijającym się zespole. Możliwość realizacji i poczucie spełnienia. Zachęcamy do wysłania CV i listu motywacyjnego na adres: biuro@oczamibrata.pl
W razie jakichkolwiek wątpliwości można też dzwonić: 533-527-368.
.
 
Rekrutacja trwa do 10 listopada 2017 roku.
Przejdź do - Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

15 kwietnia 2017

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, przyjmijcie Państwo najserdeczniejsze, wypełnione słońcem i uśmiechem życzenia. Niech atmosfera tych Świąt napełni Państwa nową nadzieją rodzącą się wraz ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Niech nie zabraknie miłych rozmów z bliskimi, chwili odpoczynku i tego co sprawia, że czujecie się Państwo szczęśliwi!

Zarząd, Zespół Fundacji Oczami Brata wraz z podopiecznymi

Przejdź do - Rocznica śmierci Karola

Rocznica śmierci Karola

25 lutego 2017

Dnia 25 lutego 2013 roku, o godzinie 2:00 zmarł Karol Bilski - brat Prezesa Fundacji Oczami Brata. Karol stał się inspiracją do założenia projektu DOWN-LOVE, a rok później Fundacji Oczami Brata... i do tej pory, towarzyszy nam we wszystkich sprawach organizacji

https://youtu.be/rzez7lgEJKU

Przejdź do - Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

24 lutego 2017

Mamy zaszczyt poinformować, że w ostatnim czasie Prezes Zarządu naszej fundacji, Paweł Bilski został wybrany Przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia w realizacji nowego programu pracy Rady! :)

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-15
Data publikacji:2016-01-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:9075