Jesteś tutaj: Start / O nas

O nas

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
Fundacja została założona 16 stycznia 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu Fundatora i Prezesa organizacji. 

Misją organizacji jest patrzenie na świat "oczami brata", "oczami osób z niepełnosprawnością". 

Fundacja obecnie prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, Warsztat Terapii Artystycznej, mieszkania, w tym wspomagane oraz chroniono-treningowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Założyliśmy Spółdzielnie Socjalną, która prowadzi klubokawiarnię Alternatywa 21 oraz kawiarnię Alternatywa 21. Realizujemy szereg działań kulturalnych dla osób z niepełnosprawnością m.in. Teatr Oczami Brata, projekt "(Nie)pełnosprawni aktywni kulturalnie", Częstochowski Everest, cykl warsztatów pn. DOWN-LOVE. Fundacja na co dzień wdraża również model asystentury społecznej czynnie uczestnicząc w Ogólnopolskiej Koalicji na Rzecz Usług Asystenckich. Animujemy również wolontariat i społeczność lokalną w Częstochowie i powiatach ościennych.
 
Fundacja Oczami Brata poprzez swoją codzienną pracę otacza wsparciem 200 osób z niepełnosprawnością, współpracuje z 45 organizacjami pozarządowymi, korzysta ze wsparcia 600 wolontariuszy, a to wszystko przy pomocy ponad 50 pracowników (w tym osób z niepełnosprawnością).
 
Zespół Fundacji Oczami Brata tworzą osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy socjalnej, poradnictwa i wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych. Pracownicy Fundacji mają również bogate doświadczenie w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnością, również we współpracy z innych organizacjami, doświadczenie to udokumentowane jest wieloma zaświadczeniami i certyfikatami. W działania realizowane przez organizację angażuje się ponad 600 wolontariuszy. Fundacja współpracuje z przeszło 50 organizacjami i instytucjami! 
 
Nasz zarząd tworzą: 

Paweł Bilski –

Fundator, Prezes Zarządu i twórca w Fundacji Oczami Brata, Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”, koordynator Wolontariatu Młodzieżowego przy SWP AGAPE do 2013 roku, pomysłodawca wielu projektów: Teatr Integracyjny ALA - Instruktor od 2010 r., „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, DOWN-LOVE, certyfikowany szkoleniowiec wolontariatu, Instruktor zajęć w Teatrze Oczami Brata od 2014 r. współpracuje z Ogólnopolską Siecią Centrum Wolontariatu, od 2013 roku organizuje społeczność lokalną w Częstochowie, a od 2008 roku posiada doświadczenie w temacie wolontariatu. Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Częstochowie w latach 2015-2019, członek Rady Dzielnicy Błeszno w Częstochowie w latach 2016-2019, animator Partnerstwa „Częstochowa Niepełnosprawnym” oraz Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Teraz Błeszno”. Z wykształcenia magister pracy socjalnej, specjalista z zakresu organizacji pomocy społecznej, ukończył szkolenie coachingowe „Dwa sektory – jedna wizja” organizowane przez Szkołę Liderów oraz firmę PwC. Grał m.in. w „Pamiętniku wariata” Mikołaja Gogola, „Piaskownicy” Michała Walczaka, „ONI” Stanisława Witkacego, „Ślubie” Witolda Gombrowicza, czy „Tangu” Sławomira Mrożka. Związany z Teatrem TfP w Częstochowie, słuchacz Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Śląskim w Katowicach w 2012 roku. Obecnie uczeń Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Jaracza w Olsztynie. Zdobywca licznych stypendiów artystycznych w dziedzinie Teatru przyznanych przez Prezydenta Miasta Częstochowy w latach 2012-2017 oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w roku 2019. Otrzymał II miejsce w kategorii reżyseria podczas Międzynarodowego Festiwalu w Kemerowie w Rosji za spektakl "I było to dobre" (współpraca z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Teatru Jaracza w Olsztynie). Laureat III Nagrody w konkursie „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” w 2019 roku.

Paulina Fronczak – Wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Kierownik Specjalistyczno Opiekuńczej Placówki Wsparcia Dziennego, prowadzonej w latach 2016-2018 przez Fundację Oczami Brata, Dyspozytor asystentów, koordynatorka usług asystenckich w fundacji, Trener Aktywności w projekcie "Pierwszy krok do samodzielności". Zdobywczyni nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych podczas Gali Ekonomii Społecznej w 2018r, laureatka nagrody „Wolontariusz roku 2014” przyznanej podczas Gali Częstochowskiego Wolontariatu w 2014 roku. Posiada 8’ letnie doświadczenie w temacie wolontariatu, z wykształcenia pracownik socjalny, magister pedagogiki, specjalista z zakresu organizacji pomocy społecznej na podstawie ukończonego szkolenia specjalizacyjnego, Asystent Osoby Niepełnosprawnej. Animatorka Partnerstwa „Częstochowa Niepełnosprawnym”, koordynatorka wielu projektów w Fundacji Oczami Brata.

Dodatkowo w skład zespołu wchodzą:

Marta Goldsztajn - Dyrektor Biura Fundacji do końca maja 2017 roku wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, do końca sierpnia 2017 roku: koordynator projektu DOWN-LOVE, Instruktor zajęć w Teatrze Oczami Brata od 2014 r. Laureatka nagrody „Wolontariuszy roku 2013” przyznanej podczas Gali Częstochowskiego Wolontariatu w 2013 roku, animatorka praw człowieka Amnesty International, posiada 10’letnie doświadczenie w temacie wolontariatu. Z wykształcenia pracownik socjalny, animatorka lokalna, do końca sierpnia 2017r. reprezentantka Fundacji Oczami Brata w działaniach partnerstw lokalnych na terenie miasta Częstochowa. Trener Aktywności w projektach skierowanych na aktywizację osób z niepełnosprawnością, Asystent Osobisty Osób Niepełnosprawnych. Wyróżniona za działalność w organizacjach pozarządowych podczas Gali Ekonomii Społecznej w 2019 r. Zdobywczyni wyróżnienia w kategorii „pracownik socjalny” w konkursie Śląski Prometeusz – wojewódzka nagroda dla pracowników systemu pomocy i integracji społecznej w roku 2019 organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Autorka i współautorka wielu projektów wspierających osoby z niepełnosprawnością. Obecnie Dyrektor ds. projektowych w Fundacji Oczami Brata oraz Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji Oczami Brata. Specjalista z zakresu organizacji pomocy społecznej na podstawie ukończonego szkolenia specjalizacyjnego.

W fundacji pracuje również szeroka kadra specjalistów posiadająca wykształcenie z zakresu m.in. oligofrenopedagogiki, pedagogiki specjalnej, psychologii, psychiatrii, pedagogiki opiekuńczo-resocjalizacyjnej, pracy socjalnej, mediacji i negocjacji oraz zarządzania.

Statut Fundacji Oczami Brata

Artykuły

Święta Bożego Narodzenia

23 grudnia 2017

Świąt Bożego Narodzenie wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia życzy Zarząd Fundacji Oczami Brata wraz z Zespołem Pracowników, Wolontariuszy oraz Podopiecznych 

Filmowe podsumowanie roku w Fundacji Oczami Brata

20 grudnia 2017

Koniec roku to czas podsumowań i refleksji. Dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny przygotować filmowy przegląd prawie wszystkich naszych działań. Zachęcamy do obejrzenia i towarzyszenie nam w kolejnym 2018 roku! My natomiast obiecujemy, że dziać się będzie jeszcze więcej :)

Korzystając z okazji, chcemy podziękować również Piotrowi Cieślakowi za to, że kolejny rok towarzyszy nam z kamerą! 

Przejdź do - Szukamy kolejnych rąk do pracy!

Szukamy kolejnych rąk do pracy!

1 listopada 2017

Kochani szukamy kolejnych rąk do pracy! :)

 
1. Nasza Spółdzielnia Socjalna "Jasne, że alternatywa 21" poszukuje pracowników do Klubokawiarni "Alternatywa 21" (ul. Mielczarskiego 20). Pracę oferujemy w charakterze kucharza oraz pomocy kuchennej. Wymagane jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz doświadczenie w dziedzinie gastronomii. 
2. Do naszego biura poszukujemy pracownika biurowego, asystenta Zarządu, sekretarki. Oczekujemy osoby komunikatywnej, zaangażowanej, znającej tematykę pracy w 3 sektorze i ekonomii społecznej. 
3. Poszukujemy również dwóch Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych do sprawowania wsparcia na rzecz podopiecznych fundacji w ramach przerwy wychnieniowej dla rodziców/opiekunów osób z niepełnosprawnością. 
 
Gwarantujemy pracę w silnym, rozwijającym się zespole. Możliwość realizacji i poczucie spełnienia. Zachęcamy do wysłania CV i listu motywacyjnego na adres: biuro@oczamibrata.pl
W razie jakichkolwiek wątpliwości można też dzwonić: 533-527-368.
.
 
Rekrutacja trwa do 10 listopada 2017 roku.
Przejdź do - Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

15 kwietnia 2017

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, przyjmijcie Państwo najserdeczniejsze, wypełnione słońcem i uśmiechem życzenia. Niech atmosfera tych Świąt napełni Państwa nową nadzieją rodzącą się wraz ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Niech nie zabraknie miłych rozmów z bliskimi, chwili odpoczynku i tego co sprawia, że czujecie się Państwo szczęśliwi!

Zarząd, Zespół Fundacji Oczami Brata wraz z podopiecznymi

Przejdź do - Rocznica śmierci Karola

Rocznica śmierci Karola

25 lutego 2017

Dnia 25 lutego 2013 roku, o godzinie 2:00 zmarł Karol Bilski - brat Prezesa Fundacji Oczami Brata. Karol stał się inspiracją do założenia projektu DOWN-LOVE, a rok później Fundacji Oczami Brata... i do tej pory, towarzyszy nam we wszystkich sprawach organizacji

https://youtu.be/rzez7lgEJKU

Przejdź do - Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

24 lutego 2017

Mamy zaszczyt poinformować, że w ostatnim czasie Prezes Zarządu naszej fundacji, Paweł Bilski został wybrany Przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia w realizacji nowego programu pracy Rady! :)

Przejdź do - Plebiscyt "Człowiek roku 2016 w Częstochowie"

Plebiscyt "Człowiek roku 2016 w Częstochowie"

22 lutego 2017

Pamiętacie plebiscyt na Człowieka Roku 2016 w Częstochowie? Prezesowi Zarządu naszej Fundacji Paweł Bilski udało się wygrać! Dziękujemy wszystkim, którzy oddawali na niego głosy i zachęcamy do głosowania w etapie wojewódzkim! Głosowanie już trwa, a więcej informacji znajdziecie na naszym specjalnym wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/171356946683098/

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-15
Data publikacji:2016-01-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:26210