(NIE)PEŁNOSPRAWNI - AKTYWNI KULTURALNIE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Wrzesień i październik stoi w Fundacji Oczami Brata pod znakiem cyklicznego projektu „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”. Co roku wczesną jesienią odbywa się innowacyjny projekt, który łączy osoby o różnej sprawności.

Idea „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie” powstała w 2012 roku. Celem idei jest organizowanie  działań ukierunkowanych na promocję autorskiej twórczości uzdolnionych artystycznie osób z niepełnosprawnościami oraz działań mających na celu zwiększenie integracji oraz tolerancji na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją społeczną ze względu na różne rodzaje niepełnosprawności. W skład projektu wchodzą cztery wydarzenia, a mianowicie: Gra Miejska, Happening, Salon Poezji oraz znany już na całym śląsku Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych „Maskarada”.

Gra Miejska jest nową formą rozrywki, która jest rozgrywana w wielu miastach na świecie. Esencją gry miejskiej jest wykorzystanie przestrzeni miejskiej, jako istotnego elementu rozgrywki. W rozwiązywaniu zadań pomagają wskazówki wręczane przez wolontariuszy. Zadania w Grze miejskiej opierają się na wykorzystaniu interaktywnych metod warsztatowych. Wygra ta grupa, która zgromadzi najwięcej punktów. Co roku Gra Miejska odbywa się w innej dzielnicy miasta, co daje uczestnikom możliwość poznania historii Częstochowy. W Grze Miejskiej co roku bierze udział min. 100 uczestników.

Happening jest inicjatywą integrującą osoby o różnej sprawności, podczas której ideą jest powstanie wspólnie namalowanego obrazu. Osoby niepełnosprawne wraz
z wolontariuszami, malują wspólnie obraz. Celem happeningu jest ukazanie twórczej ekspresji i wrażliwości osób o różnej sprawności, wyrażonej w namalowanym ogromnym obrazie. Jest to również niezwykła forma zabawy, stwarzająca możliwość integracji i wspólnego tworzenia. Ważnym elementem wydarzenia są działania promocyjne w celu uwrażliwienia społeczeństwa. Happening ukazuje ogromną wrażliwość i bogatą dusze osób o różnej sprawności.

Salon Poezji promuje umiejętności literackie osób z niepełnosprawnościami oraz udowadnia, że osoby mniej sprawne posiadają niesamowitą dusze artystyczną. Salony Poezji są inicjatywą aktorki Anny Dymnej i są organizowane w wielu miastach Polski oraz po za jej granicami. Fundacja Oczami Brata postanowiła, iż będzie prezentowała twórczość osób, które w społeczeństwie, na co dzień są zapomniane i niedocenione. Muzycznie spotkanie ilustrują osoby o różnej sprawności w duchu integracji i tolerancji.

Przegląd „Maskarada” został zainspirowany wydarzeniem pod nazwą: „Albertiana”, które jest organizowane w Krakowie przez Fundację im. Brata Alberta oraz przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. W Częstochowie, – co jakiś czas – organizowane są konkursy, festiwale prezentujące określone grupy z środowiska osób z niepełnosprawnością. Przegląd „Maskarada” jest, dlatego wyjątkowy i niepowtarzalny, ponieważ umożliwia pokazanie na scenie osób niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami. Przegląd daje możliwość występu na prawdziwej scenie oraz promuje występujące grupy teatralne, muzyków i piosenkarzy. Prezentujący się artyści mają okazję skorzystać z profesjonalnie przygotowanego zaplecza technicznego. Całości towarzyszą występy muzyczne osób pełnosprawnych w ramach idei tolerancji i integracji.

Projekt z roku na rok zrzesza coraz większą grupę odbiorców z całego województwa śląskiego. Pierwsze trzy zadania skierowane są do osób mieszkających w Częstochowie oraz pobliskich okolicach, natomiast na Maskaradę przybywają licznie grupy teatralne i muzyczne z całego województwa śląskiego.

Zadanie obejmuje Patronatem Honorowym co roku Prezydent Miasta Częstochowy oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Artykuły

Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych MASKARADA

29 listopada 2017

Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych MASKARADA to dla nas co roku wielkie święto! Tym bardziej cieszy nas fakt, że w tym roku odwiedziły nas grupy z tak daleka! :) Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmowego podsumowania wydarzenia.

Koncert November Project

29 listopada 2017

Nie bądź Safandułą! Obejrzyj film z koncertu November Project i pokaż znajomym, tak aby tą pozytywną energią zarażać innych! Niech całe miasto - i nie tylko - się dowie, że osoby z niepełnosprawnością też tańczą na koncertach pod sceną, a nawet na niej! 

Czytaj więcej o: Koncert November Project

Spotkanie z Anetą "Lwicą" Zalejską i Maciejem "Świętym" Jankowskim

29 listopada 2017

Mamy przyjemność zaprezentować nagranie spotkania z Aneta Zalejska i Maciej "Święty" Jankowski, z którymi rozmawialiśmy o (nie)wolnej muzyce. Czemu nie ma rzeczy niemożliwych? Czy człowiek może się zmienić? Czy stereotypy to fakty, czy może bajki, które powtarzane były tak często, że ludzie zaczęli je traktować jak fakty? Czy słuchać serca, czy rozumu? Na te i wiele innych pytań staramy się opowiedzieć na przykładzie ich życia i historii zespołu PARAGRAF 64

Czytaj więcej o: Spotkanie z Anetą "Lwicą" Zalejską i Maciejem "Świętym" Jankowskim
Przejdź do - Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"

Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"

16 sierpnia 2017

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszam na piątą edycję Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób z Niepełnosprawnością „Maskarada”, który odbędzie się w piątek 27 października br. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Fundacji Euro Help (ul. Przemysłowa 9, 42-200 Częstochowa).

Czytaj więcej o: Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"

Sesja fotograficzna w ramach projektu pn. "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie"

26 czerwca 2017
Tak wyglądała zza kulis sesja zdjęciowa w ramach projektu pn. "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie"! Jeszcze raz chcielibyśmy serdecznie podziękować IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie za gościnę, a Dariuszowi Gawroński oraz jego uczennicom za profesjonalizm! Podziękowania należą się również Wypożyczalni strojów karnawałowych Częstochowa!
 

 

Czytaj więcej o: Sesja fotograficzna w ramach projektu pn. "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie"
Przejdź do - Happening "Malowanie na Zawodziu - Dąbiu"

Happening "Malowanie na Zawodziu - Dąbiu"

20 czerwca 2017

Happening w ramach projektu pn. "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie" odbył się 20 czerwca 2017 roku na parkingu Hala Częstochowa. Dziękujemy wszystkim grupom za obecność, a wolontariuszom za nieocenioną pomoc!

fot. Dominika Kutynia

Przejdź do - Happening "Malowanie na Zawodziu - Dąbiu"

Happening "Malowanie na Zawodziu - Dąbiu"

6 czerwca 2017

Już 20 czerwca zapraszamy wszystkich na happening pn. „Malowanie na Zawodziu - Dąbie", który odbędzie się w godzinach 10:00 - 12:00 na parkingu przed Halą Sportową Częstochowa (ul. Żużlowa 4). Podczas akcji powstanie aż 8 obrazów namalowanych przez uczestników, których motywem przewodnim będzie dom! Działanie realizowane jest w ramach projektu pn. „(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie", współfinansowanego przez Urząd Miasta Częstochowy. 

Czytaj więcej o: Happening "Malowanie na Zawodziu - Dąbiu"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-25
Data publikacji:2016-01-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:11961