SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA "JASNE, ŻE ALTERNATYWA 21"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Klubokawiarnia znajduje się przy ulicy Przemysłowej 14/16 (wejście od ul. Mielczarskiego 20) w Częstochowie. Jej głównym atutem jest wyjątkowa działalność kulinarna, społeczna i artystyczna, ale również przepyszne przekąski, napoje i kawa. To zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych miejsc w mieście, zwłaszcza, że w Częstochowie nie ma czegoś porównywalnego.

Innej Alternatywy nie ma

Trudno szukać na mapie Częstochowy drugiego takiego miejsca. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to zwykła klubokawiarnia. Jednak nic bardziej mylnego. Alternatywa 21  jest czymś znacznie więcej.

W roku 2016 Miasto Częstochowa i Fundacja Oczami Brata założyły wspólnie Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”, w której zatrudnienie znalazło sześć osób z niepełnosprawnością. W ramach spółdzielni powstała również szczególna klubokawiarnia – „Alternatywa 21”. O jej wyjątkowości świadczy nie tylko działalność kulinarna, społeczna i artystyczna, ale przede wszystkim to, że w jej funkcjonowanie zaangażowane są właśnie osoby z niepełnosprawnością. Tylko skąd wziął się pomysł?

Patrzymy na problem bardzo długofalowo – wyjaśnia Paweł Bilski, Prezes Fundacji i Prezes Zarządu Spółdzielni. – Dostrzegliśmy, że w Częstochowie jest niewiele miejsc, w których osoby z niepełnosprawnością, po skończonej edukacji, mogą zająć się czymś więcej. Stąd pomyśleliśmy, by  wspólnie z władzami miasta założyć spółdzielnię socjalną, która umożliwia zatrudnienie takich osób.

To jednak nie wszystko. Spółdzielnia socjalna jest dla osób z niepełnosprawnością jednym z etapów na drodze do całkowitego usamodzielnienia się. Fundacja chce zrobić krok dalej. Teraz chcemy zmierzyć się z założeniem mieszkań treningowych dla tych osób, w ramach kolejnej współpracy z Miastem – dodaje Bilski.

Wracając do Alternatywy 21, skoro klubokawiarnia, to można w niej zaspokoić także bardziej przyziemne potrzeby. Można napić się przepysznej kawy, herbaty, soku ze świeżo wyciskanych owoców, do tego skusić się na ciasto czy inne desery. Bardziej głodni mogą posilić się tostami, zapiekankami czy nawet wziąć kanapkę, w drodze do pracy czy szkoły.

Najważniejsze jest to, że wszystko wykonujemy na miejscu. Co więcej, nasze produkty pozyskujemy od lokalnych rolników, dzięki czemu wszystko jest świeże, smaczne i zdrowe. To nas wyróżnia. I ludzie się do nas przekonują, ponieważ stawiamy na jakość – dodaje Karol Polak, wiceprezes Zarządu Spółdzielni.

W „Alternatywie 21” funkcjonuje również przestrzeń artystyczna, odbywają się koncerty, spotkania autorskie, wernisaże, czy też turnieje wiedzy. Co więcej na miejscu można kupić rzeczy wytworzone w ramach rękodzieła, przygotowanego przez lokalnych artystów czy przez Centrum Integracji Społecznej.

Do tej pory wystąpili u nas między innymi Maciej „Święty” Jankowski z przyjaciółmi, zespół Sorryline. Gościliśmy też częstochowską pisarkę, Katarzynę Marię Bodziachowską. Można było też u nas spróbować sił chociażby podczas quizu maturalnego. A to dopiero początek – tłumaczy Kierownik Działu Wsparcia Fundacji Oczami Brata, Bartosz Karczewski.

Jak podkreślają gospodarze, chcą zaangażować do działania jak najszersze grono osób. Dlatego, że wspólnie można zrobić zdecydowanie więcej. Zatem jeśli ktoś ma pomysł, chce zrealizować projekt, czy po prostu pomóc, może zgłosić się bez wahania. Alternatywa 21 czeka. Również na tych, którzy chcą po prostu przyjść i miło spędzić czas. Do Klubokawiarni łatwo trafić. Wystarczy przyjść na ulicę Mielczarskiego, pod numer 20. Warto także śledzić działania Spółdzielni w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, mapie Google i Tripadvisor

Miesięcznik "Jasne, że Częstochowa", autor artykułu - Michał Wilk

Obecnie zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Pragniemy, aby Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że alternatywa 21” prowadzona była przy udziale wielu osób, partnerów, firm, instytucji. Serdecznie zapraszamy i szczerze prosimy o pomoc w tworzeniu tego wyjątkowego miejsca. Tel: 786-101-133, e-mail: alternatywa21@gmail.com

Numer KRS 0000628021 
NIP 9492209347 
REGON 364934114

 

Artykuły

Spotkanie z Pauliną Szczubidło i Mikołajem "Mikserem" Mądrzykiem

28 grudnia 2017

Spotkanie z Pauliną Szczubidło i Mikołajem "Mikserem" Mądrzykiem, podczas którego będziemy mówiliśmy o ulicznej kulturze w świętym mieście! Wydarzenie odbyło się 20 grudnia, o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Alternatywa 21.

Czytaj więcej o: Spotkanie z Pauliną Szczubidło i Mikołajem "Mikserem" Mądrzykiem
Przejdź do - Pierwsze urodziny Klubokawiarni Alternatywa 21!

Pierwsze urodziny Klubokawiarni Alternatywa 21!

19 grudnia 2017

19 grudnia 2016 roku otworzyliśmy Klubokawiarnie Alternatywa 21! Dzisiaj w gronie osób, które pomogły nam utworzyć ten lokal oraz osób, które na co dzień pomagają nam w jego funkcjonowaniu, świętowaliśmy pierwsze urodziny naszej klubokawiarni! Dziękujemy, że jesteście z nami i wierzymy, że za rok zobaczymy się w jeszcze większym gronie! :)

Czytaj więcej o: Pierwsze urodziny Klubokawiarni Alternatywa 21!

Spotkanie z organizatorką i organizatorem Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria - Martą Frej i Tomaszem Kosińskim

2 sierpnia 2017

13 lipca mieliśmy przyjemność zorganizować spotkanie z organizatorką i organizatorem Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria - Martą Frej i Tomaszem Kosińskim. Wydarzenie to odbyło się w Klubokawiarni Alternatywa 21. Zachęcamy do obejrzenia filmu w całości, subskrybowania naszego kanału i rozpowszechniania znajdujących si na nim treści. 

Czytaj więcej o: Spotkanie z organizatorką i organizatorem Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria - Martą Frej i Tomaszem Kosińskim
Przejdź do - Spotkanie z seksuologiem - Antonim Leśniakiem

Spotkanie z seksuologiem - Antonim Leśniakiem

31 lipca 2017

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla rodziców, opiekunów i osób z otoczenia osób z niepełnosprawnością, na spotkanie z seksuologiem - Antonim Leśniakiem, które odbędzie się 29 sierpnia w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20) w godzinach 17:00 – 19:30.

Czytaj więcej o: Spotkanie z seksuologiem - Antonim Leśniakiem

Mannequin Challenge w Klubokawiarni Alternatywa 21!

9 lutego 2017

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do obejrzenia filmu z Mannequin Challenge w klubokawiarni Alternatywa 21! Mannequin Challenge to zabawa polegająca na nakręceniu filmiku, w którym aktorzy zastygają w miejscu w charakterystycznych pozach. 

W naszym wydaniu tej zabawy chcieliśmy pokazać rzeczy, które można robić w lokalu, ale również przed nim.

Czytaj więcej o: Mannequin Challenge w Klubokawiarni Alternatywa 21!
Przejdź do - WSPIERAJĄC-WYGRYWASZ!

WSPIERAJĄC-WYGRYWASZ!

17 października 2016

Fundacja Oczami Brata wystartowała z kampanią crowdfundingową. Wspólnie zbieramy fundusze, które zostaną przekazane na finansowanie remontu powstającej Klubokawiarni Alternatywa 21 założonej w ramach Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”.

Czytaj więcej o: WSPIERAJĄC-WYGRYWASZ!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie kandydatów do Spółdzielni Socjalnej

    Zdjęcie kandydatów do Spółdzielni Socjalnej

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-08-10
Data publikacji:2016-08-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paulina Ziembacz
Liczba odwiedzin:15760