Zajęcia klubowe w WTZ
Zajęcia Klubowe WTZ (Klub WTZ) przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnością, w szczególności do osób z niepełnosprawnością intelektualną, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność,
a które kwalifikują się do uczestnictwa w terapii zajęciowej oraz:
- Opuściły WTZ podejmując zatrudnienie,
- Znajdują się na zatwierdzonej liście rezerwowych do WTZ.
W wypadku posiadania wolnych miejsc Klub WTZ może również objąć opieką osoby z innymi dysfunkcjami.
Klub WTZ realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. W Klubie WTZ prowadzona jest również rehabilitacja wspomagająca pracę terapeutyczną i edukacyjną. W pracy terapeutycznej szczególny nacisk kładziony jest na przystosowanie społeczno-zawodowe uczestników i osiągnięcie poprzez pracę jak najwyższego poziomu ich dojrzałości społecznej i samodzielności.
Zajęcia w Klubie WTZ odbywają się w 6 głównych obszarach: artystycznym, gastronomicznym, komputerowym, życia codziennego, introligatorskim, sprzątającym.
Zajęcia w Klubie WTZ obejmują:
- Ogólne usprawnianie podstawowych funkcji życiowych i społecznych oraz uzyskanie niezależności w jak najlepszym radzeniu sobie w samodzielnym życiu.
- Kształtowanie umiejętności prawidłowego zachowania się w kontaktach międzyludzkich, skutecznego komunikowania się w miejscach użyteczności publicznej, bezpiecznego
i celowego poruszania się po mieście oraz korzystania ze środków komunikacji miejskiej. - Kształtowanie prawidłowych zachowań i reakcji w różnych sytuacjach życiowych (w drodze do pracy, w trakcie rekreacji, codziennych czynności).
- Utrwalanie i poszerzanie wiedzy szkolnej
- Rozwój zainteresowań i uzdolnień, rozszerzenie wiedzy i doświadczeń życiowych, wzbogacanie aktywnych form spędzania wolnego czasu.
- Zapewnienie możliwości współuczestnictwa w podejmowaniu przez uczestników zajęć klubowych decyzji w sprawie jakości ich życia i potrzebnej im pomocy.
- Trening umiejętności i zachowań społecznych:
- trening podstawowych umiejętności komunikacji społecznej,
- trening w zakresie wyglądu zewnętrznego i higieny osobistej,
- trening w zakresie umiejętności kulinarnych i zdrowego żywienia,
- trening w zakresie edukacji seksualnej,
- trening zachowań rynkowych i ekonomicznych,
- trening rozwiązywania problemów w trudnych sytuacjach międzyludzkich, trening przygotowania do podjęcia pracy
Biuro projektu:
Ul. Brzezińska 47/59/2
42-208 Częstochowa
E: mail: biuro@oczamibrata.pl
Telefon: 533-527-368